Mlyny UKUniverzita Komenského v Bratislave

SAMOOBSLUŽNÉ PRÁČOVNE

V priestoroch našich internátov sa nachádzajú samoobslužné práčovne, kde si viete v ktorúkoľvek hodinu vyprať a vysušiť svoje prádlo. Práčovňa umiestnená v exteriéri (pri telocvični FMFI) je uzamykateľná z bezpečnostných dôvodov. Otvoríte ju pomocou ISIC karty priložením k čítačke pri dverách.

Ak s týmito práčkami nemáte skúsenosť, ale radi by ste ich využili, prečítajte si postup na správne používanie. Predídete tým možným komplikáciám. 

 

Ako prať: 

 1.  Rozdeľte bielizeň podľa farby na bielu a farebnú. Zároveň si prečítajte štítky na oblečení, ako odporúča výrobca daný kus bielizne prať.
 2. Vložte bielizeň do práčky tak, aby jednotlivé kusy neboli do seba zamotané. Ak periete obliečky, zapnite ich, aby sa iné kusy bielizne počas prania do nich nedostali a nezamotali. Pokiaľ sa v práčke bielizeň spojí do väčšieho kusu, nebude vedieť práčka bielizeň dobre odstrediť. Následne nebude môcť byť bielizeň dobre vysušená.
 3. Práčku naplňte vždy iba do výšky cca. 12cm od horného okraja otvoru práčky. Takto budete mať istotu, že práčka nebude preplnená a bielizeň bude dobre opraná a odstredená.
 4. Nepoužívajte obrúsky proti zafarbeniu bielizne. Upchávajú sa nimi práčky a Vaša bielizeň potom nemôže byť riadne vyplákaná a odstredená.
 5. Neperte podprsenky s výstužami.  Môžu sa uvoľniť a zablokovať čerpadlo.  Pranie sa vtedy skončí poruchou a bielizeň nebude odstredená.
 6. Zatvorte dvierka.
 7. Nasypte prací prášok do priečinku na prášok (detergent) a aviváž nalejte do priečinku pre aviváž (softener). Ak používate na pranie gélové kapsule, kapsulu s gélom na pranie vložte priamo do bubna práčky.
 8. Priložte platobnú kartu k terminálu, alebo ju zasuňte do neho zospodu.
 9. Zvoľte želaný program.
 10. Stlačte tlačidlo START. (Iba pri niektorých typoch práčiek) 
ProgramTeplota vody
Biela bielizeň50 - 60 °C horúca voda
Farebná bielizeň30 - 40 °Cteplá voda
Svetlá/žiarivá bielizeň20 - 25 °Cstudená voda
Nekrčivá bielizeň30 - 40 °Cteplá voda
Vlna20 - 25 °Cstudená voda
Jemné30 - 40 °Cteplá voda 

Ako sušiť:  

 1. Vyčistite filter sušičky
 2. Vkladajte iba dobre odstredenú bielizeň.  Ak pračka bielizeň neodstredila (pračka bola preplnená, alebo sa bielizeň zamotala a pračka nemala vyvážený bubon), sušička takúto neodstredenú bielizeň dobre nevysuší.
 3. Zatvorte dvierka.
 4. Priložte platobnú kartu k terminálu, alebo ju zasuňte do neho zospodu.
 5. Zvoľte želaný program. Biele a farebné/ Nekrčivé/ Jemné
 6. Stlačte tlačidlo START. (Iba pri niektorých typoch sušičiek)